Nevytvářejte bariéry

Stačí trocha pozornosti při parkování nebo nastupování do tramvaje, ohleduplnosti v práci nebo ve škole, aby bariéry nevznikaly tam, kde nemusí.

Lidí s nějakým omezením je mnoho, ať už jsou to lidé s postižením, matky s kočárky nebo lidé po úraze či nemoci. Nevylučujte je ze svého života a myslete na ně i při běžných činnostech.

Opravdu hodně můžete udělat, pokud organizujete veřejné akce, provozujete restauraci, realizujete rekonstrukci či zařizujete veřejné prostory.

Logo-sluch+napis-CB_2016_70pt

  • V běžném styku je třeba respektovat odpovídající způsob komunikace – lidé s postižením sluchu před telefonováním nebo emaily často preferují SMS zprávy, chat, posílání videí, možnost kontaktu přes speciální telefonní linku s tlumočením nebo aplikaci s přepisem. V práci, na úřadě nebo třeba na konferenci je vhodné umožnit tlumočení do znakového jazyka nebo simultánní přepis, zajistit dobré osvětlení, dostupnost písemných materiálů, titulky u videí, doplňovat ústní dohody písemným shrnutím.

Logo-zrak+napis-CB_2016_70pt

  • Auto zaparkované na přechodu, nevýrazná cedulka vysoko nade dveřmi nebo nečekaně přesunutá popelnice mohou zkomplikovat život lidem se zrakovým postižením. Stejně zákeřné mohou být i přerušené vodicí linie, nebezpečné hrany na nábytku nebo dveře otevírající se do chodby. A bariéry mohou být i virtuální – dostupnost informací elektronicky lze snadno zajistit dodržováním zásad přístupnosti nejen na internetu, ale i při tvorbě šablon a dokumentů.

Logo-pohyb+napis-CB_2016_70pt

  • Obsazené nebo omezené parkovací místo, zúžený průjezd nebo blokovaný nájezd na chodník, nevšímavost při nástupu do dopravních prostředků, to jsou úplně zbytečné překážky. V práci, ve veřejných prostorách nebo při plánování osobního setkání je vhodné myslet na dostatečné široké průchody, překonání schodů plošinou nebo nájezdem, případné odstranění prahů či organizaci úložných a pracovních prostor.


OKOMENTUJTE TUTO STRÁNKU:   zatrhněte "Zveřejnit na Facebooku" a podělte se i se svými přáteli!