Neváhejte nabídnout pomoc

Nebojte se, zvládnete to – každý jsme jiný a máme jiné schopnosti, techniku i omezení, ale umíme Vám poradit, jak na to.

„Dobrý den – jak Vám mohu pomoci?” je nejlepší začátek při setkání s člověkem s jakýmkoliv postižením. Mnohé bariéry se bez ochotné pomoci jen těžko zdolávají.  

Zbrklá pomoc může být někdy nepříjemná nebo dokonce nebezpečná. Proto naslouchejte – umíme vám poradit, jak nám nejlépe pomoci.

Nebuďte smutní, když vám jen poděkujeme, pokud máme věci sami pod kontrolou. Běžné činnosti ve známém prostředí obvykle zvládáme dobře s prostředky, na které jsme zvyklí, a nepotřebujeme péči jako malé děti.

Logo-sluch+napis-CB_2016_70pt

  • Domácí telefon u domovních dveří, hlášení o změně trasy tramvaje nebo vlaku, informace o evakuaci v případě ohrožení nebo jen pokřikování kolegy z druhé strany místnosti – to jsou informace pouze zvukové, které mnohdy vůbec nezachytíme. Napište nám je nebo ukažte, ochota se počítá a obvykle pochopíme i neumělá gesta.

Logo-zrak+napis-CB_2016_70pt

  • Obvykle se bez průvodce pohybujeme jen tam, kde to dobře známe a jsme tam i plně soběstační. Ale výkop na chodníku, nová reklamní cedule v cestě, zpráva na dveřích obchodu nebo přerušená vodící čára na přechodu – to jsou pro nás přímo pověstné jámy na mamuta. I když číslo tramvaje nám obvykle řekne tzv. VéPéN-ka, kterou mnozí z nás nosí v kapse, už nepoznáme, kde je volné místo k sezení nebo že má tramvaj na ceduli napsanou změnu trasy. Vaši pomoc pak jistě rádi uvítáme.

Logo-pohyb+napis-CB_2016_70pt

  • Stavební práce na silnici, dodávka na chodníku před obchodem, vysoký práh nebo těžké dveře mohou znepříjemnit nebo znemožnit náš pohyb a přinutit nás hledat mnohdy hodně dlouho okliku. V takových chvílích jistě vaši pomoc oceníme. Stačí se zeptat a poradíme vám, jak vzít vozík do ruky, jak si neudělat kýlu, když nás zvedáte ze židle nebo jak podržet dveře, aby nás nepřivřely.


OKOMENTUJTE TUTO STRÁNKU:   zatrhněte "Zveřejnit na Facebooku" a podělte se i se svými přáteli!