Překonejte ostych

Nebojte se zahájit rozhovor – stačí lehký dotyk, zamávání nebo jen chvilka pozornosti a kontakt je navázán. 

Představte si, jak těžké je navázat oční kontakt, když nevidíme, vstoupit do hovoru, když neslyšíme nebo na sebe upozornit pohybem.

Někdo zvládá seznamování s přehledem, ale mnohdy prostě jen nikdo neudělá ten první krok. Nebojte se zahájit rozhovor vy – obvykle nekoušeme.

Logo-sluch+napis-CB_2016_70pt

  • Pokud s námi chcete navázat kontakt, neváhejte na sebe upozornit zamáváním, poklepáním na rameno, zablikáním světla nebo poklepem na stůl. Vnímáme vibrace a máme dobře trénovanou pozornost i periferní vidění. Pokud si budeme povídat déle, může se hodit i papír a tužka. Pro náročnější témata je možné využít simultánní přepis nebo tlumočení do znakového jazyka, dostupné i online. 

Logo-zrak+napis-CB_2016_70pt

  • Chcete-li nás oslovit, nečekejte na mrknutí, ale přistupte k nám, pozdravte a připomeňte, kdo jste. Ne každého si pamatujeme podle hlasu. Dotkněte se naší paže, pokud je kolem více lidí, pochopíme, že mluvíte přímo s námi. Neodcházejte během rozhovoru, snadno nás tím zaskočíte – možná dokonce budeme mít potřebu se vás při rozhovoru držet nebo být velmi blízko, udržujeme si tím představu o vaší poloze.

Logo-pohyb+napis-CB_2016_70pt

  • Někdy nedokážeme udržet oční kontakt, nedokážeme se třeba usmát, nemůžeme na vás ani zamávat a někdy potřebujeme čas a vaši plnou pozornost, abychom se dokázali domluvit.  Nečekejte na to a zkuste nás oslovit první. Přisedněte, pokud nám chcete dát najevo svou pozornost a ochotu si chvíli povídat.


OKOMENTUJTE TUTO STRÁNKU:   zatrhněte "Zveřejnit na Facebooku" a podělte se i se svými přáteli!