Dopřejte nám svobodu

Nedovolte, aby za nás rozhodovali jiní – respektujte naše rozhodnutí, nepomáhejte nám za každou cenu a nemanipulujte s námi ani našimi věcmi bez našeho souhlasu. 

Každý člověk bez ohledu na nějaké zdravotní omezení má rád své soukromí, rozhoduje se sám za sebe a užívá si svou nezávislost.  

Pamatujete si z dětství, jak vám někdy vadilo, když vás pořád oblékali, kontrolovali nebo vám vnucovali svačinu? Nebo když za vás někdo rozhodoval, co budete jíst a pít nebo kde a jak budete trávit svůj čas? Jaké to bylo, když si někdo hrál s vašimi hračkami a vy jste se museli nečinně koukat?

Přesně tak se cítíme my, když je péče příliš mnoho. I my máme rádi své soukromí, rozhodujeme se sami za sebe a pohybujeme se nezávisle. Nebuďte uražení, pokud vaši pomoc odmítneme.

Logo-sluch+napis-CB_2016_70pt

  • Ve snaze ušetřit si čas lidé někdy odpovídají na otázky za nás, zjednodušují pro nás podstatná sdělení nebo nám zapomínají předat důležité informace. Vede to často ke zbytečným nedorozuměním a konfliktům.

Logo-zrak+napis-CB_2016_70pt

  • V prostorách, které dobře známe, se dokážeme pohybovat poměrně samostatně. Můžeme i samostatně žít a pečovat o sebe, svůj byt nebo i svoje děti. Pokud nás ale někdo zavede na neznámé místo, „uklidí“ nám naše věci jinam, případně bez našeho vědomí přesune nebo vymění nějaké zařízení, nadělá mnohdy více škody, než si umí představit.

Logo-pohyb+napis-CB_2016_70pt

  • Vozík, berle nebo jiné pomůcky nám slouží k tomu, abychom byli samostatní a mohli se pohybovat maximálně nezávisle. Přitom často působí opačně – dělají z nás celebrity a vyvolávají potřebu o nás pečovat. Nebojte se nechat nás někdy splynout s davem, jednejte s námi jako s dospělými, i my potřebujeme trochu klidu a soukromí.


OKOMENTUJTE TUTO STRÁNKU:   zatrhněte "Zveřejnit na Facebooku" a podělte se i se svými přáteli!