Pohyb Vztahy Ze života

Deset důvodů, proč chodit s vozíčkářem

  • Říjen 26, 2016

Seriál Vztahy bez hranic – díl 2

Může vozíčkář s někým chodit? Podle čeho si nevidomý člověk vybere partnerku? Mohou mít lidé s postižením děti? Běžné věci, jako mít životního partnera, svatbu nebo vlastní děti, jsou u lidí s postižením opředeny trochou tajemství a mnoha mýty. V našem novém seriálu o vztazích vám dáme nahlédnout pod pokličku a uvidíte, že mnohdy je skutečnost mnohem jednodušší, než by se na první pohled mohlo zdát.

 

Deset důvodů, proč chodit s vozíčkářem

Jaké jsou nesnáze partnerského vztahu s vozíčkářem asi všichni tušíme. Všudypřítomné bariéry, horší práce, nepochopení ze strany rodičů a blízkých kamarádů. Má však takový vztah i nějaké zjevné výhody? Udělal jsem si takový malý průzkum mezi lidmi, kteří mají osobní zkušenosti s podobným vztahem, a zpracoval jej do následujícího článku. Díky výzkumnému vzorku (muž vozíčkář x zdravá žena) jsou tyto výhody cílené spíše pro ženy. Mnoho z nich je ale platných i obráceně.

 

1. Jistota finančního příjmu 

Popravdě řečeno, pokud chcete rychle zbohatnout, nejsou vozíčkáři příliš vhodný cíl. Mezi vozíčkáři není mnoho opravdu movitých lidí, pokud nepočítáme pornomagnáta s pozlaceným vozíkem Larryho Flynta. Finanční jistota stálého důchodu a příspěvku na péči ovšem rozhodně není k zahození. Navíc pokud svého postiženého miláčka vhodně namotivujete k tvrdé práci, může to být dohromady slušný příjem do společného rozpočtu. Výrazně ovšem můžete ušetřit za výdaje na vstupném na rozličné akce, kam půjdete zdarma nebo se slevou. Dvoustopý přítel vám může také posloužit také jako živá šalinkarta (pro Pražáky Lítačka), neboť průvodce v MHD jízdné neplatí. Cenově velice výhodné je také společné cestování vlakem a rozhodně není k zahození i částečný příspěvek na auto, ve kterém samozřejmě můžete jezdit i vy.

 

2. Neúnavný pomocník pro vaše nakupování

Shopping je s vozmenem učiněná lahoda. Vsaďte se, že dokonce i před Vánocemi snadno zaparkujete kousek od vchodu na vyhrazeném místě se známým logem. Vozíčkář s vámi může jezdit celé dny po obchodech a těžko se může trapně vymlouvat, že ho už bolí nohy. Vaše igelitky s nákupem za něho můžete zavěsit a on je ochotně odveze až k autu. V supermarketu nepotřebujete brát vozík, jeden už máte. Stačí svému káraři jen položit na kolena košík a ten pak pohodlně plnit Kdykoliv si na něj také můžete odložit kabelku, peněženku nebo kus svršku, který si nutně musíte vyzkoušet v kabince.

 

3. Bezpečí magického symbolu 

Člověk na vozíku funguje jako mocný symbol šířící zvláštní aureolu, která může ochránit i vás. Je to samozřejmě krajně nezasloužené, ale k vozíčkářům se většinou lidé chovají jinak, a to tak, že líp. Někdy je to magičtější než mávnutí kouzelného proutku. Co přes telefon nebylo možné, při osobním setkání rázem jde. Termíny jdou posunout, slovo “neexistuje” se promění na “zkusím to”, “pokuta” se stane “domluvou”. Mezi kamarádkami se určitě stanete populární a diskutovanou osobou. Vyslechnete si směsici údivu a obdivu, protože “ony by to prostě nedaly” a velice pravděpodobně vám nebudou vašeho chlapa závidět. Pro neznalé skutečného stavu je tento vztah ještě podivnější než chodit s černochem. Velice pravděpodobně také budete mít po určitou dobu jasné téma živého hovoru s vaší matkou.

 

4. Poznáte tajemná místa 

S vozíčkářem se dostanete do míst, o nichž jste vůbec netušila, a která jsou běžným smrtelníkům zcela nepřístupná. Mnoho institucí má speciální bezbariérové vjezdy přes různé sklepy, rampy, služební výtahy, kuchyně, zákulisí či šatny. Můžete si být jistá, že kamkoliv s ním půjdete, skoro jistě se nezpotíte klopýtáním po schodech, ale pohodlně se svezete výtahem. Co je ovšem často nedocenitelné, že získáte přístup do další nepřístupné místnosti. Na vozíčkářský záchod. Jedná se prakticky o třetí pohlaví. Ženy, muži a vozíčkáři. Stačí se přesvědčivě tvářit, že mu jdete asistovat a záchod bez fronty je váš.

 

5. Výhody společné domácnosti

Faktem je, že vozíčkáři nejsou zrovna přeborníci v péči o domácnost. Mohou ale většinou vynášet koš, vyndávat talíře z myčky nebo luxovat. Slyšel jsem o jednom, který dokonce i vařil. Velkou úsporu pro společný rozpočet je skutečnost, že vozmenům vydrží jedny boty na dlouhá léta. Dokonce jim díky menšímu pocení ani tolik nesmrdí nohy. Nezanedbatelnou výhodou je, že pro pohyb v bytě potřebují řádově větší prostor, tím pádem i bezbariérové byty jsou většinou velké. V koupelně můžete klidně tancovat. Také už nikdy nemusíte přemýšlet, kam schovat vánoční dárky, sladkosti nebo alkohol. Stačí je dát dostatečně vysoko, kam nedosáhne.

 

6. Nekonečné možnosti seberealizace 

Je to tak. Díky tomuto neobvyklému vztahu budete daleko soběstačnější. Naučíte se vyměnit duši na vozíku, navrtat hmoždinky na poličku, provést drobné instalatérské práce, pochopit význam kabelů u PC nebo si sama složit nábytek z IKEA. Navíc se zcela automaticky stanete odborníkem na bariéry. Kamkoliv se dostanete, uvidíte okolní prostor optikou “sem bychom spolu mohli” nebo “sem rozhodně ne.” Budete citlivěji vnímat každý schod či úzké dveře, všimnete si bezbariérových autobusů a naučíte se nadávat na bariérové novostavby.

 

7. Sex, o jakém se vám ani nesnilo

Obecně jsou lidi na káře ve společnosti vnímání jako asexuální, ale nic není vzdálenější pravdě. To, co jsem všechno vyslechl od svých postižených přátel, by vydalo na velice peprný román. Možná nezvládnou všechny polohy Kámasútry, ale o to více energie a fantazie jsou ochotni v sexu použít. Díky tomu, že vás okolí nebude podezřívat z touhy po vozíčkáři, můžete sexovat na neobvyklých místech. Rozhodně se zbavíte svých komplexů. Vaše malá výška vám může být ukradená, protože si při líbaní nikdy nemusíte stoupat na špičky. Partner se vám po první noci rozhodně jen tak po anglicku nevytratí a v případě vašich záletů stačí vybrat k tajným schůzkám vhodné místo. Doporučují vysokohorský hotel s kamenitou přístupovou cestou. Vyhnete se tak možnosti přistižení in flagranti.

 

8. Život plný dobrodružství

Možná vás to překvapí, ale vozíčkáři žijí mnohdy velice pestré a zajímavé životy. Často se nebojí jít do výzev, o kterých někteří “zdraví” nechtějí ani přemýšlet. Hodně z nich sportuje, navštěvuje exotické země, splouvá řeky i moře, skáče padákem, zkouší bungee-jumping. Nemálo lidí s tělesným postižením má také umělecké ambice. Malují, fotí, tancují, píšou, hrají divadlo nebo v kapele. Ostudu vám neudělají ani na párty. Alkoholu se rozhodně nevyhýbají. Mají tu výhodu, že nemusí vstávat, takže jsou relativně stabilní a při pohybu vpřed se nemotají. Společné dobrodružství na vás čeká také v překonávání nečekaných bariér.

 

9. Kultura za pusu

Pro milovnici umění je takovýto netypický svazek doslova požehnáním. Na mnoho kulturních akcí jde většinou doprovod zdarma, někdy to mají gratis oba dva. Můžete si být jisti, že vždy dostanete dobrá místa. Nekrčíte se někde vzadu, ale sedíte většinou v prvních řadách nebo lóžích. Jako vyloženě prozíravý nápad považuju zamilovat se do vozíčkáře těsně před začátkem festivalové sezóny. Určitě se to vyplatí u filmového festivalu v Karlových Varech, kde se bez front dostanete k drahocenným lístkům. Na Colours of Ostrava obdržíte výraznou slevu a místo na vyvýšených plošinách. Společně s přítelem můžete využívat skvělý servis jako dopravu autem a již zmíněný přístup na bezbariérový záchod.

 

10. Opravdová opora

Vozík je velice praktická pomůcka i pro přítelkyně. Je to takové vaše pojízdné sedátko. Kdykoliv musíte dlouho stát, můžete si sednout na vašeho partnera. Rozhodně nebude proti. Otcové vozíčkáři, vybavení nosítkem, mohou dobře posloužit místo kočárku. Elektrický vozík zase pro jeho váhu můžete v autobuse použít jako pevný bod k podepření nebo může sloužit jako skvělá pomůcka při výuce in-line bruslení. Vzhledem k tomu, že jízda na električáku je zcela plynulá, najde vozmen uplatnění jako pojízdný držák kamery pro vaše videa.

Toto jsou ovšem jen některé výhody vztahu s vozíčkářem. Nakonec je to vztah jako každý druhý, kde nezáleží, na čem člověk jezdí, ale jak si ti dva spolu „sednou“ 🙂 Napadají vás další výhody? Napište nám je do komentářů!

 

Autor: Michal Vidura
 
Upoután vozíkový z čeledi myopatické. Vyskytuje se převážně v okolí Brna. Živí se převážně důchodem, který doplňuje občasnou grafickou či literární prací. Má rád krásné ženy, živé divadlo, žhavé čaje, černý humor, vinylovou muziku, mořská dálavy, nečekané zápletky a přívlastky. V jakémkoliv pořadí.