O projektu

Kreativní výzva „Řekni to po svém“ 2016

  • Září 5, 2016

Kreativní výzva Nadace Sirius a projektu Chodící lidé s názvem „Řekni to po svém“ nabídla možnost především studentům a mladým lidem propagovat originálním způsobem rovnocenné soužití a otevřenou komunikaci s lidmi s různým typem zdravotního postižení. Hlavní cenou bylo 100.000 korun! Nástrojem pro vyjádření se stala mediální díla z oblasti grafiky, audio – i videotvorby. Celkově jsme přijali více než stovku různorodých děl. Ve výzvě však nešlo jen o výhru. Mnozí účastníci se zkušeností s různým zdravotním postižením využili výzvu k tomu, aby sdělili veřejnosti, co mají na srdci, co je trápí nebo co by chtěli, aby veřejnost věděla.

 

Porota složená z odborníků na reklamu, média a umění vybírala každý soutěžní týden až tři semifinalisty. Veřejnost mohla podpořit své favority i přidáním „lajků“ a usnadnit tak porotě výběr. Mnozí autoři pojali téma výzvy až šokujícím způsobem a připravili tak porotě nejednu pernou chvíli. Kompletní přehled děl můžete shlédnout v naší galerii https://chodicilide.cz/vyzva-galerie

A o čem tedy díla hovoří? O běžných trapasech, nejistotě a neznalosti, které nám mnohdy brání chovat se k lidem s postižením přirozeně a přijímat je mezi sebe bez předsudků.  O tom, že stačí málo a naučíte se, jak na to. O tom, že lidé jsou různí, mají různé talenty a dovednosti, které se v různých situacích mohou hodit. Proč tedy pořád řešíme, co kdo neumí nebo nemůže, místo toho, abychom hledali cesty, jak využít toho, co dělat může? O tom, že není nic špatného na skutečnosti, že k životu s postižením patří i protézy, sluchadla, invalidní vozíky a další pomůcky. Nejsou to znamení hrůzy, jen věci – prostí pomocníci, díky kterým mohou i lidé s postižením realizovat běžné činnosti. A v neposlední řadě je galerie i o tom, že k životu – a k životu se zdravotní postižením dvojnásob – patří i nepříjemné věci – nemoc, bolest, osamělost, zoufalství, dokonce smrt. Respekt, tolerance a lidskost nic nestojí, ale pro člověka v těžké situaci mohou znamenat mnoho.

 

V průběhu výzvy paralelně probíhala i roadshow po celé České republice. Na mnoha místech tak bylo možno potkat naše spolupracovníky z řad lidí s postižením. Ti z vlastní zkušenosti přibližovali svůj každodenní život návštěvníkům roadshow. Jízda na invalidním vozíku, chůze se slepeckou holí či tlumočení do znakového jazyka byly jen základními zážitky, které si návštěvníci mohli odnést.

 

Na závěr výzvy porota vybrala celkem 7 finalistů, které čekalo vyhlášení výsledků na 51. Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. „Porota měla opravdu těžkou práci vybrat z více než stovky děl jen sedm. Bylo náročné zůstat objektivní a neodměnit všechny, kteří měli odvahu se do tématu pustit. Ještě obtížnější bylo nenechat se zviklat a nezvýhodnit některý typ postižení nebo téma, o kterém víme, že je důležité – jako třeba potřeba tlumočníků do znakového jazyka pro neslyšící,“ říká člen poroty Honza Povýšil.

 

Animované video „Jako Mojžíš“ ukazuje, že zázrak nepomáhá, je třeba se v určitých situacích umět chovat. Další, na pohled jednoduchá animace „Jinakost není překážkou“, využívá metaforu rozmanitého světa zvířat, aby vtipně upozornilo na absurditu škatulkování a vyčleňování. Hraný hororově laděný příběh „Vertigo“ ukazuje, že věci nejsou pro každého stejné, někdy se dokonce z nevýhody stává výhoda. Animace „Dívám se po svém“, inspirovaná poetikou Malého prince, naznačuje, že vnitřní svět lidí s nějakým omezením je možná jiný, ale nemusí být chudší než ten náš. Plakáty ze skupiny „Mám tu pravou“ vtipně odhalují absurditu našeho strachu z protéz a dalších pomůcek a ukazují cestu, jak bourat zbytečná tabu.  Plakát „Postižení není vlastnost“ je nádherně jednoduchý a jasný reprezentuje několik příspěvků očividně talentovaného autora, který dokáže odhalit podstatu věcí a vyjadřovat se s až nepříjemnou přímočarostí. Sérii uzavírá naprosto odlišné animované video „Od bezmoci ku pomoci“ k pláči dojemný příběh, které nám všem tvrdě připomíná, že každý z nás může někdy zoufale potřebovat prostou lidskost a pomoc svého okolí.

 

Na návštěvníky filmového festivalu čekal po celou dobu konání náš tým ve speciálním stanu Chodících lidí. Opět byl připraven interaktivní program i doprovodné akce, jako například tanec na vozíku či tlumočení hudby do znakového jazyka. Tím hlavním však bylo vyhlášení vítěze výzvy „Řekni to po svém“, které proběhlo 5.7.2016.

Absolutní vítězkou kreativní výzvy 2016 se stala sympatická slečna Hedvika s videem nesoucím název Jako Mojžíš! Porota ocenila nejen originální pojetí, ale především jednoznačnost a zřetelnost hlavního sdělení. V příběhu vystupuje na první pohled všehoznalý mladík. Náhle se však ocitá v nové situaci – na přechodu stojí dívka s bílou holí. Po vteřině váhání řeší mladý muž situaci po svém – jako Mojžíš rozhání jedoucí auta a vytváří zázračný koridor. Přitom by stačila jednoduchá otázka: „Slečno, mohu Vám nějak pomoci?“ Dalších šest finalistů se mohlo těšit z výhry 7.000,-!
Gratulujeme a těšíme se na další spolupráci!

 

Autor: Lucie Teresa Šultesová

Lucie vystudovala psychologii a speciální pedagogiku. Dlouhodobě se věnuje práci s dětmi v rámci odborné i volnočasové činnosti, interaktivnímu vzdělávání mládeže i dospělých a podpoře života osob se zdravotním postižením.