finalisté, jejich díla A KOMENTÁŘE POROTY

Desátý týden

Poslední týden (tentokrát opravdu poslední) přišla pořádná nadílka. Porota využila svých možností a vybrala tentokrát příspěvků více. Celkem je tedy 32 finalistů, kteří se ucházejí o výhru.


„Cesta ven“ – úplně obyčejný, výborně filmově natočený krátký telefonní rozhovor. Víc není potřeba. Má to atmosféru, pointu i sdělení a přitom je to tak v dobrém slova smyslu všední – jako jsou reálné životy nás všech.

udwk


„Handicap není překážkou“ – sázka na nový pohled hnědých očí mladíka tentokrát vyšla. Těm, kteří mají rádi šťastné konce a nenásilná sdělení, se obojího dostalo ve velmi kultivované podobě.

ehgke


„Jako Mojžíš“ – na rozdíl od ostatních spotů má tento nejen nápad a hezké zpracování, ale také největší šanci změnit chování cílové skupiny – tedy přinejmenším je dovést na web Chodící lidé. Tleskáme.

udwk


„Máme stejné sny“ – tohle se nám líbí pro jednoduchost sdělení a jasnou možnost identifikace čtenáře/osloveného s problémem.

ehgke


„Hrdina“
– sympatický nápad, trochu melancholický, ale do finále určitě patří.


kcxm8u

Zbývá jen počkat na konečný výrok poroty!

Devátý týden

Předposlední týden přinesl jen několik příspěvků, ale přesto porota dva z nich vybrala do finále:

„Jsem jako ty, jen nevidím“ – porotě se líbil nápad s přímým napravováním mýtů o nevidících, i jeho provedení. Rozhodně to zaujme a přitáhne pozornost.

udwk

„Slepá bába“ – vtipný název rozhodně přiláká pozornost.

ehgke

Finalisté sedmého a osmého týdne

Ano, jedeme dál – ještě pár týdnů. Porota prohlédla několik dalších děl, která jste vytvořili a přihlásili do naší Tvůrčí výzvy. Některé nápady jste ještě vymazlili a jiné dotvořili k přihlášení do dalšího kola. Předchozí kola nasadily laťku vysoko a tentokrát porota využila pouze dvou míst mezi finalisty. A ty získávají:

„Tkanička“ – dílo beze slov vyvolávající náladu, nevtíravě lákající do světa vzájemného porozumění a nezištné pomoci.

udwk

„Můžu být kým chci“ – výborný nápad využívající pro srovnání světa zdravých a hendikepovaných ikonické fotky. Počítá se znalostí všeobecně známé fotografie, zde jen “lehce” upravené, vtipně vypointované. Obrazová zkratka funguje tak rychle a účinně, že je dobře že byla vytvořena.

ehgke

„I had a dream“ – konečně něco, co porotu rozesmálo a kde si umíme představit následné rozpracování do podoby animované grotesky s lehkým edukačním podtextem.

kcxm8u

Řekni to po svém
Řekni to po svém trochu bláznivé, ale působivé
Trochu bláznivé, ale působivé, jedinečné tou písničkou.
Ta pravá
Ta pravá vtipný a nápaditý způsob, jak bourat hloupá tabu
Vtipný a nápaditý způsob, jak bourat hloupá tabu.

Šestý týden

Týden, který do poslední chvíle všichni považovali za poslední. Týden plný hektického dodělávání, vášnivého spílání při nočním nahrávání. A týden, kdy jsme na výrok poroty čekali nejdéle. Zkuste si představit, že ze 40ti příspěvků musíte vybrat jen několik. Několik pro další kolo a výběr vítěze. A tím některým autorům spláchnout hračky do kanálu, i když se hodně snažili, měli odvahu i nápady a udělali spoustu práce. Ale jinak by to nebyla výzva.

Porota proto využila všechny divoké karty a tady je ten dlouho očekávaný seznam:

„Spot pro chodící lidi“ – super video, krásně natočené s hezkou myšlenkou, že vlastně ten krok musí udělat ke zbourání bariér obě strany, nejen jedna.

udjwk

„Jinakost není překážkou“ – příspěvek který hned dostal láskyplné jméno Krtek. Super nápad, naprosto jasné sdělení a nádherně jednoduché zpracování.

ehgske

„Closet“ – jedinečný příspěvek, který na první pohled s naším obvyklým tématem příliš nesouvisí, i když co je dlouhodobá, navíc fatální nemoc než zdravotní postižení? Působí velmi profesionálně, pěkně vypointované, emotivní a silné. Relevantní i proto, že dnešní mladá generace se prý začíná chovat příliš bezstarostně – pánové a slečny, zeptejte se rodičů, proč správný muž nikdy nevychází bez ochrany!

ehgke


„Střelec Handicapu“
– Ano, může se to stát každému z nás. Kdykoliv. Jak bychom pak asi chtěli, aby se k nám choval zbytek světa? Jinak než dosud? Chytré, silné sdělení, pěkně zpracováno.

udwk


„Řekni to po svém“ – trochu bláznivé, ale působivé, jedinečné tou písničkou.

ehgke


„Dívám se po svém“ – skvělá forma, jasné sdělení, nádherně poetické a působivé i jako pouhé audio.

udwk


„A mám tu pravou“ – protože je to vtipný a nápaditý způsob, jak bourat hloupá tabu.

ehgke


„Můžu být, kým chci“ – slavní na fotkách jako handicapovaní – zajímavá myšlenka, která by se dala využít. Náročná na realizaci, kvůli autorským právům a dostupnosti současných hvězd, ale je to chytrý způsob, jak sdělit myšlenku.


kcxm8u

Ostatní autoři nezoufejte. Konkurence byla tentokrát velmi tvrdá. Ale ještě jsou tu tři týdny na další tvoření a porota v ruce drží dalších 12-15 finálových míst. Tak neváhej a nahrej své dílo zde!

Dostáváme se do varu!

V porotě dochází k bitvě o morální hodnoty, hranice satiry, a přípustnost sprostých slov. Do finále postupují:

„Vertigo“ – zajímavý nápad, využít horor pro upozornění na problémy člověka se zrakovým postižením ve světě, přizpůsobeném pouze pro vidící většinu. Příspěvek je dobře zpracovaný, s jasnou atmosférou i sdělením. Neobvyklost nápadu i provedení z toho dělá dobře zapamatovatelnou věc.

udjwk

„Zkuste si na 5 minut“ – automat na pomůcky je vtipný a originální nápad, s velkým potenciálem pro další dopracování.

ehgske

„Stejnej jako ty“ – nápad, který administrátor málem nepustil dál a který pak dostal porotou do varu: “Námět, nápad a vtip – to je prostě super!” říká jedno křídlo. “Takhle nějak bychom si spot na chodící lidi představovali – s drzostí, vtipem a poselstvím!” doplňuje.
Ano, příspěvek je atraktivní,” připouští druhá strana, ale hned namítá: “Příspěvek může méně inteligentní jedince naopak navádět ke zlobě a gaunerství a každá nadace by se takové komunikaci měla vyhnout velkým obloukem.” Nakonec vítězí skutečnost, že jde o soutěž amatérskou – sbíráme nápady, nikoliv dokonalá profesionální díla. Nápad je skutečně zajímavý a do finále postupuje (i když s malou výhradou za jazyk příliš připomínající vyjadřování našich politiků.)


kcxm8u


Mezitím, co porota vybírá a diskutuje, v databázi přibývají díla z posledního týdne. Bitva nabírá obrátek a mezi díly se objevují skutečné perly. Těšíme se na diskusi v příštím týdnu! Tak přihlaš své dílo!

Stejnej jako ty
Stejnej jako ty nápad, který administrátor málem nepustil dál
nápad, který pak dostal porotou do varu: "Námět, nápad a vtip - to je prostě super!"
Jsme všichni stejní
Jsme všichni stejní Vyzkoušejte si to! - vyzývá toto video trefně
Vlastní zážitek je mnohdy k nezaplacení.

Čtvrtý týden porotu trochu zaskočil

Slibný nárůst počtu příspěvků se zastavil a porota měla vybrat tři ze čtyř, divokou kartu má přitom stále v ruce. Nakonec se všichni shodli na třech příspěvcích do finále:

„A na čem frčíš ty?“ – osvěžující, jednoduchá a přitom působivá variace na téma terapeutické skupiny. Vtip, ironie a inteligence tohoto mini-komixu jistě osloví cílovou skupinu mladých lidí.

udjwk

„99%“ – video zdařile upozorňuje na podceňování, kterého se dětem s postižením a často i dospělým dostává od nás “nepostižených” měrou vrchovatou. Dílo využívá působivý osobní příběh, aby ukázalo, že i člověk s výrazným omezením může být šťastný a úspěšný.

ehgske

„Jsme všichni stejní“ – Vyzkoušejte si to! – vyzývá toto video trefně. Vlastní zážitek je mnohdy k nezaplacení. Budete zpočátku trochu neobratní, ale brzy přijdete na to, jak dělat prakticky všechny běžné věci, jen trochu jinak – a přitom zůstanete stále jedním z nás – prostě člověkem.


kcxm8u


Finále se blíží a proto neváhejte, nejde o to natočit celovečerní film – stačí mít nápad, který opravdu osloví. Nebojte se riskovat a neváhejte využít své šance – všichni máte tři pokusy a jen týden na jejich využití!

třetí týden porotě pořádně zamotal hlavu

Tentokrát bylo opravdu dobrých nápadů hodně, vybrali jsme další tři finalisty s příspěvky, které nejvíce oslovily. Finalisté třetího týdne jsou:

„Od bezmoci ku pomoci“ – Dosud nejvíce emotivní dílo. Jemná kresba je výborně využitá pro vyprávění jasného a srozumitelného příběhu, ze kterého přímo dýchá hluboké pochopení situace rodiny zápasící s progresivní nemocí a dokonce smrtí dítěte. Přesto příspěvek nevydírá a nezneužívá vyvolané city.

udjwk

„Úraz neznamená konec“ – Silné a konkrétní sdělení, díky vhodně zvolené hudbě vyvolává i přiměřené emoce. Pozitivní je fakt pravdivosti – příběh skutečného mladého páru.

ehgske

„Význam tlumočníka“ – Představte si, že všichni lidí kolem vás by byli neslyšící – jak byste se cítili? Tak nějak by mohl vypadat komentář ke světu naruby, který zkouší prezentovat pro ztvárnění náročné téma – komunikaci s lidmi, kteří neslyší.


kcxm8u


Kvalita příspěvků a stále obtížnější výběr finalistů vyvolává velká očekávání do druhé poloviny výzvy. Nevyužitý hlas z předchozího týdne stále zůstává porotě jako DIVOKÁ KARTA k využití v některém z dalších kol! 

Úraz neznamená konec
Úraz neznamená konec Silné a konkrétní sdělení, díky vhodně zvolené hudbě vyvolává i přiměřené emoce.
Silné a konkrétní sdělení, díky vhodně zvolené hudbě vyvolává i přiměřené emoce. Pozitivní je fakt pravdivosti – příběh skutečného mladého páru.

ani ve druhém týdnu to porota neměla snadné

První sada materiálů nasadila laťku hodně vysoko a i když porota tentokrát vybírala ze sedmi příspěvků, jen na dvou se porotci dokázali shodnout:

„Stačí se zeptat“ – dílo, které je tak čisté, že je obtížné je komentovat. Skvělá práce, promyšlený scénář, forma, jasné sdělení. Super!

ehgske

„Nikdy nevíš, co tě čeká“ – výtečný nápad, který má velkou budoucnost. Zajímavý způsob ztvárnění příběhu, na kterém by se dala postavit celá kampaň nebo sada instruktážních videí. Rozhodně materiál, ze kterého se dá skvěle vycházet pro další exekuci v rámci propagace projektu chodicilide.cz.


kcxm8u


Třetího finalistu se tentokrát porota rozhodla nevyhlašovat a dát autorům, jejichž díla nyní nedokáží dost přesvědčivě konkurovat ostatním finalistům, druhou šanci. Každý z příspěvků skrývá nějaký potenciál a rozhodně stojí za to znovu se zamyslet, zapracovat na svém sdělení nebo na jeho provedení a příspěvek upravit nebo vložit úplně nový.


Nevyužitý hlas zůstává porotě jako DIVOKÁ KARTA k využití v některém z dalších kol!

Porota hned v prvníM týdnu vybrala Tři finalisty

Jak se dalo očekávat, v prvním týdnu bylo příspěvků pomálu a ti nejrychlejší autoři měli velkou naději uspět. Přesto měla porota velmi těžkou práci – každý z dodaných příspěvků měl něco do sebe.

V prvním týdnu byli v diskusi poroty vybráni následující finalisté:

Ústa v ní – pro dva z členů poroty černý kůň tohoto týdne. Rozhodně originální a sexy pohled na problematiku ústavní péče. Mírná provokace, která zaujme a pobaví, ale přesto nepřekračuje meze slušnosti. Výborný nápad!

ehgske

„Soutěživý chodec“ – výborné využití formy němé grotesky, Šikovně přehání a paroduje trochu nemístnou soutěživost chodce, aby na konci krásně pohladila pohádkovým vítězstvím moudrosti a laskavosti. Je to nápad, který si spolu s kontaktem určitě schováme pro úvahy o další kampani.

udjwk

„Postižení není vlastnost“ – příspěvek přímo využívá myšlenek z webu projektu chodicilide.cz. Autor vytvořil materiál v takové kvalitě, aby ho bylo možno přímo použít. Přitom nabízí potenciál následného rozpracování “Etikety” v mnoha různých podobách.


kcxm8u


Naděje pro ostatní autory tím ale nekončí. Za prvé – všichni mají možnost dodat až tři příspěvky a mohou tedy rozhodně ve tvoření pokračovat a za druhé – po ukončení soutěže bude mít porota možnost znovu se vrátit k celému souboru příspěvků a doplnit 6 divokých karet, je tedy možné, že se znovu dostanete do hry!

Porota:

Petr Strnad
Petr Strnad režisér, autor a designér
Zobrazit informace o porotě
Michal Charvát
Michal Charvát výkonný ředitel, komunikace
Zobrazit informace o porotě
Honza Povýšil
Honza Povýšil fotograf
Zobrazit informace o porotě
Tereza Tobiášová
Tereza Tobiášová kreativec, reklama
Zobrazit informace o porotě